Wyzwania branży e-commerce na rok 2024.
  • SellPander

Nowy rok 2024 

Pożegnaliśmy stary 2023 rok i pełni optymizmu witamy nowy 2024 rok. W dzisiejszym artykule wskażemy jakie – według zespołu SellPander wyzwania czekają branżę e-commerce w obecnym 2024 rok. W prognozach wzięliśmy pod uwagę zachowania konsumentów, sytuację ekonomiczną oraz zachowania przedsiębiorców i klientów branży handlu internetowego w poprzednim roku.

Wyzwania roku 2024

Bez owijania w bawełnę, przygotujmy się razem na to, co może czekać nas wszystkich w najbliższych miesiącach.

– Hiperpersonalizacja – jest to bodaj jeden z najważniejszych trendów którego się spodziewamy zarówno jako potrzebę klientów ale również i przedsiębiorców branży e-commerce. Już w 2023 roku zauważyliśmy, że indywidualne podejście do klienta staje się powoli jednym z wyznaczników dobrych praktyk prowadzenia biznesu online. Treści kierowane do klienta bardzo często są nakierowane na indywidualne preferencje jednostki, powoli zauważalnym trendem jest odchodzenie od ofert promocyjnych skierowanych do szerokiej publiki na rzecz spersonalizowanych promocji, gratisów, kodów rabatowych generowanych dla indywidualnego użytkownika. Podobnie sytuacja ma się u przedsiębiorców. Coraz bardziej specyficzne wymagania, indywidualne rozwiązania, specyfiki branży oraz unikalne sposoby działania firm są impulsem do  wdrażania oprogramowania i systemów indywidualnie dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa. Coraz częściej programy przygotowane z myślą o dotarciu do jak najszerszej grupy przedsiębiorców są wypierane przez silnie targetowane rozwiązania i systemy indywidualne. Hiperpersonalizacja będzie trendem który jeszcze silniej będzie oddziaływał na rynek niż w poprzednich latach1.

– Hiperautomatyzacja – zdecydowanie jest to trend który od kilku lat niezmiennie przewija się w branży. Automatyzacja jest niezbędnym mechanizmem pozwalającym wyprzedzić konkurencję, zoptymalizować sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz przyspieszyć procesy zachodzące wewnątrz firmy. Sytuacja koniunkturalna na świecie od czasów pandemii zmaga się ze znaczącym spowolnieniem gospodarczym a szalejąca inflacja nie zachęca konsumentów do szerokiego otwierania portfela. W dzisiejszych czasach każdy konsument w większym lub mniejszym stopniu kilkukrotnie ogląda każdą wydaną złotówkę. Automatyzacja jest jedną z kluczowych metod pozwalających przedsiębiorstwom zaoszczędzić na licznych procesach firmowych. Im mniejsze koszty prowadzenia działalności, tym mniej dotkliwa staje się ekspozycja na obecną koniunkturę.

– Bezpieczeństwo – bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem zarówno dla klientów którzy dokonują zakupów online jak i dla przedsiębiorców. Świadomość zagrożeń w sieci jest coraz mocniej rozpowszechniana i budowana w przestrzeni publicznej. Zarówno e-sklepy jak i sami klienci są coraz bardziej wymagający jeśli chodzi o wdrożone protokoły bezpieczeństwa, szyfrowanie i zabezpieczanie danych. W 2024 roku rola bezpieczeństwa będzie jeszcze większa, a przedsiębiorstwa handlu internetowego będę stosowały odpowiednie zabezpieczenia, aby chronić dane osobowe i finansowe klientów2.

– Konkurencja –  rywalizacja na rynku e-commerce jest coraz bardziej zacięta, a wraz z rozwojem technologii coraz więcej firm wchodzi do branży handlu internetowego. W 2024 roku branża e-commerce będzie prawdopodobnie jedną z najbardziej nasyconych branż w Polsce. Przedsiębiorstwa staną przed wyzwaniem jeszcze lepszego rozwoju pełnej automatyzacji, jeszcze lepszego kontaktu z klientem oraz coraz bardziej indywidualnego podejścia do konsumenta.

– Elastyczność – w 2024 roku prawdopodobnie czeka nas wiele zmian związanych z regulaminami wielkich marketplace, systemów ERP i innych platform. Przedsiębiorcy będą zmuszeni biegle poruszać się zarówno w zmieniających się warunkach biznesowych, rynkowych oraz w otoczeniu konsumenckim i trendom zakupowym które w ostatnich latach coraz silniej oddziałują na obrót pieniądza w poszczególnych sektorach branży. Przedsiębiorstwa będą musiały jeszcze mocniej przyzwyczaić się do wahań rynku, adaptować się i przygotowywać do nadchodzących dynamicznych zmian.

Podsumowanie  

Rok 2024 bez wątpienia będzie rokiem dynamicznym, ciekawym i niosącym wiele zmian. Nasze 5 trendów które będą przewodzić tym rokiem – hiperpersonalizacja, hiperautomatyzacja, bezpieczeństwo, konkurencja oraz elastyczność są komplementarnymi i przenikającymi się wzajemnie trendami, które w uniwersalny i spójny sposób opisują nastroje 2024 roku w który już wspólnie weszliśmy. Zespół SellPander przygotował się, aby razem z Wami ciężko pracować nad tym, żeby nowy rok stał się jednym z najlepszych lat naszego współistnienia na rynku.

Jak możemy Wam pomóc? 

Nie zostawimy Was w potrzebie! Dzięki SellPander automatyzacja Twojej firmy jest na wyciągnięcie ręki! Posiadamy szereg narzędzi które pomogą Ci prześcignąć konkurencję w Twoim biznesie online. Dostarczamy oprogramowanie wspierające przedsiębiorców działających na licznych platformach marketplace, posiadamy autorskie produkty takie jak Zestawy Dynamiczne, Zestawy Statyczne, SellPander CRM, SellPander RMA które pozwolą zaoszczędzić Twój czas i pieniądze! Razem będziemy przygotowani na wyzwania nadchodzące w 2024 roku.

SellPander – automate your business

[1] https://www.rzetelnyregulamin.pl/pl/a/trendy-w-e-commerce-na-rok-2024-czesc-pierwsza

[2] https://www.rzetelnyregulamin.pl/pl/a/trendy-w-e-commerce-na-rok-2024-czesc-druga

Spis treści

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, ofertami i wydarzeniami? Dołącz do naszej społeczności i otrzymuj informacje prosto na swoją skrzynkę e-mail!

Dziękujemy za zapisanie się! Twoja subskrypcja została pomyślnie zarejestrowana. Czekaj na najnowsze wiadomości i oferty, które otrzymasz prosto na Swoją skrzynkę e-mail.