Czym są systemy SaaS?
Software as a Service (SaaS) czyli oprogramowanie jako usługa to model udostępniania oprogramowania w chmurze, w którym dostawca usługi rozwija i utrzymuje aplikacje chmurowe, zapewnia ich automatyczną aktualizację i udostępnia oprogramowanie klientom na zasadzie subskrypcji. Tak więc jest to model traktujący oprogramowanie jako usługę, a przedmiotem zakupu jest dostęp do niej. Oznacza to, że możesz korzystać z dowolnego oprogramowania bez konieczności instalowania go na własnym komputerze, a jedynym warunkiem korzystania z tego modelu jest dostęp do internetu i uiszczanie opłaty subskrypcyjnej co określony interwał czasowy.
Zalety systemów SaaS.
Według statystyk aż 68% rynku cloud computing przypada na rozwiązania w modelu SaaS – jest to o 8% więcej niż w 2019 roku. Tak duża przestrzeń systemów SaaS w wartości rynkowej jest bezpośrednim skutkiem popularności tych rozwiązań. Z analizy Flexera wynika, że około 60% przedsiębiorców chce zwiększyć wydatki na poczet technologii chmurowych, gdyż dostrzegają w nich potencjał do wypracowania przewagi konkurencyjnej na rynku. Skąd zatem aż tak duża popularność rozwiązań SaaS?
Do największych zalet rozwiązań chmurowych należą:
- Wersja próbna oprogramowania – bardzo częstą praktyką wśród firm oferujących usługi SaaS jest oferowanie bezpłatnego okresu próbnego.
- Korzystny model zakupu – systemy SaaS bardzo często posiadają znacznie bardziej przystępny system opłat niż produkty on-premise.
- Jakość i stabilność oprogramowania – dzięki dużej konkurencji na rynku systemów SaaS, firmy prześcigają się w walce o dostarczanie jak najwyższego poziomu usług, zapewniając możliwość korzystania z aplikacji o każdej porze bez najmniejszych zakłóceń. Zazwyczaj o jakości i stabilności oprogramowania świadczy ilość klientów które skorzystały i aktywnie korzystają z oferowanych rozwiązań (w SellPander już prawie 3 tysiące firm zdecydowało się przetestować nasze oprogramowanie)!
- Łatwość obsługi – nie musisz martwić się konfiguracją aplikacji czy jej aktualizacją. Wszystkie zawiłości techniczne leżą po naszej stronie! Użytkowanie naszych produktów jest proste i nie wymaga długich godzin spędzonych na zapoznawaniu się z oprogramowaniem.
Systemy SaaS i ich najczęstsze problemy.
Pomimo dużej ilości zalet, nie można jednak przejść obojętnie obok wad, wynikających z charakteru dostarczanych usług. Do najczęściej występujących należą:
- Ograniczona kontrola nad systemem od strony użytkownika;
- Ograniczone możliwości integracji z innymi systemami;
- Obawa co do bezpieczeństwa przechowywanych danych.
Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami systemów SaaS?
Powyższe problemy dotyczą znacznej większości użytkowników korzystających z modelu SaaS. Są one bardzo uciążliwe, ale nie niemożliwe do wyeliminowania! Warto przyjrzeć się każdemu z nich po kolei:
– Ograniczona kontrola nad systemem od strony użytkownika – niestety, w przypadku błędów w oprogramowaniu, bardzo często jedynym rozwiązaniem jest kontakt z zespołem wsparcia firmy dostarczającej aplikację. W tym wypadku, warto korzystać z usług przedsiębiorstw, które posiadają odpowiednio przeszkolony zespół odpowiedzialny za kontakt z klientem. Dobry zespół wsparcia to dobra i szybka obsługa błędów!
– Ograniczone możliwości integracji z innymi systemami – problem dotyczy praktycznie całego rynku systemów SaaS. Dostarczane oprogramowanie bardzo często jest kompletnym produktem, bez możliwości jakiejkolwiek edycji i modyfikacji do potrzeb klienta (SellPander w tej kwestii jest prawdziwym wyjątkiem na skalę rynku, ale o tym opowiemy później). W przypadku systemów SaaS należy bardzo dokładnie zapoznać się z produktem na jaki się zdecydujemy, gdyż często nie będziemy mieli możliwości dostosować go pod siebie. Warto również skontaktować się z zespołem wsparcia firmy dostarczającej aplikację w celu omówienia, czy dane rozwiązanie jest dla nas odpowiednie.
– Obawa co do bezpieczeństwa przechowywanych danych – włamania, wycieki danych, kradzież dostępów – są to bardzo częste zagrożenia czyhające na klientów systemów SaaS. Przed zdecydowaniem się na powierzenie firmie swoich danych, warto zapoznać się z dostarczaną ochroną oraz wszystkimi zabezpieczeniami jakie oferuje usługodawca.
Podsumowanie
Systemy SaaS pozostają najpopularniejszymi rozwiązaniami w obszarze technologii cloud. Pomimo dużej popularności, systemy te posiadają wiele wad, które powszechnie dotykają firmy korzystające z nich. Większość z nich jednak, jest możliwa do wyeliminowania dzięki odpowiedniemu podejściu do dostarczanej technologii i klienta.
W jaki sposób SellPander radzi sobie z najczęstszymi problemami?
– Ograniczona kontrola nad systemem od strony użytkownika – w SellPander posiadamy zespół wsparcia, który codziennie otwarty jest na Państwa zgłoszenia, uwagi oraz problemy (zachęcamy do kontaktu pod adresem: kontakt@sellpander.pl). Z olbrzymią determinacją staramy się wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom, codziennie starając się podnosić nasze kompetencje oraz z najwyższą starannością i zaangażowaniem podchodzić do nawet najmniejszych problemów;
– Ograniczone możliwości integracji z innymi systemami – nie z naszymi indywidualnymi integracjami. W myśl zasady dostarczania „szytego na miarę” oprogramowania nasi specjaliści dochowają wszelkich starań, aby nasze produkty dostarczane Wam w oparciu o model SaaS były możliwe do dostosowania do Waszych potrzeb. Gdy tylko będziecie tego potrzebować, postaramy się rozszerzyć nasze rozwiązania indywidualnie, w zależności od potrzeb klienta;
– Obawa co do bezpieczeństwa przechowywanych danych – dochowujemy najwyższej staranności w bezpieczeństwie Waszych danych. Stosujemy różne zabezpieczenia, począwszy od szyfrowania danych, ograniczenia dostępów, przez regularne aktualizacje oraz łatki bezpieczeństwa skończywszy na monitorowaniu aktywności w naszym systemie. Zachowujemy standardy bezpiecznego przechowywania danych!
SellPander – “automate your business”