W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób dokonać importu zestawów dynamicznych z pliku CSV
Importowanie zestawów dynamicznych
Importowanie zestawów dynamicznych to funkcja pozwalająca na szybkie i sprawne dodanie wielu zestawów produktów do systemu, korzystając z pliku CSV. Plik taki możliwy jest do przygotowania za pomocą dowolnego arkusza kalkulacyjnego (np. Excel, LibreOffice), jak również każdego edytora tekstowego.
Importowanie zestawów dynamicznych odbywa się w kilku krokach:
- Przygotowanie plików CSV o określonej strukturze
- Import zestawów
- Import produktów
Podobnie jak w przypadku importowania zestawów statycznych, najpierw należy zaimportować zestawy, a dopiero w kolejnym kroku – przypisane do nich produkty.
Ten artykuł zakłada, że do systemu zostały już wprowadzone konkretne parametry zestawów i ich wartości. W przypadku braku/niezgodności podawanych informacji, zestawy nie zostaną zaimportowane. Jeżeli jeszcze nie wprowadziłeś tych danych, skorzystaj z tego lub tego artykułu.
Poniżej przedstawiamy w jaki sposób zaimportować zestawy dynamiczne.
Przygotowanie plików CSV o określonej strukturze
Przed przystąpieniem do importowania zestawów i produktów, należy przygotować pliki CSV. W tym przykładzie, do wykonania tego zadania, posłużymy się programem Microsoft Excel.
Na początek przygotujemy plik zestawy.csv. Dla importowania zestawów dynamicznych wymaganych jest 10 kolumn:
- Nazwa zestawu
- Prefix/SKU zestawu
- Ilość parametrów
- Parametr 1 (nazwa)
- Parametr 2 (nazwa)
- Parametr 3 (nazwa)
- Wartości dla parametru 1
- Wartości dla parametru 2
- Wartości dla parametru 3
- Informacja czy zestaw jest statyczny [1/0] (Istnieje możliwość równoczesnego importu zestawów statycznych)
Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z tą terminologią, i nie wiesz do końca co oznaczają te nazwy, przeczytaj najpierw ten artykuł
Jeżeli zestaw posiada mniej niż 3 parametry, pola „parametr X” i „wartości parametru X” należy pozostawić puste.
Do oddzielenia poszczególnych wartości można użyć następujących znaków – „,” (przecinek), „-” (pauza), „#” (hash), „|” (kreska pionowa).
Po utworzeniu arkusza kalkulacyjnego wybieramy opcje „Plik > Eksportuj > Zmień typ pliku > Zapisz jako inny typ pliku”. W otwartym oknie, w polu wyboru „zapisz jako” wybieramy typ pliku „CSV UTF-8 (Comma delimited)” i klikamy przycisk „zapisz”.
Po otwarciu pliku w edytorze tekstowym prezentuje się on następująco:
Następnie przygotujemy plik „Produkty.csv”. W tym przypadku wymaganych jest 9 kolumn:
- Nazwa produktu
- Prefix/SKU produktu
- Prefix zestawu
- Ilość sztuk
- Ilość parametrów
- Parametr 1
- Parametr 2
- Parametr 3
- Informacja czy produkt jest statyczny [1/0]
Przy tworzeniu arkusza produktów, należy uważać, aby nie popełnić literówki w prefiksie/SKU zestawu, ponieważ spowoduje ona brak importu danych pozycji, lub przypisanie ich do błędnego zestawu (jeżeli takowy istnieje w bazie).
Jeżeli produkt posiada mniej niż 3 parametry, nadmiarowe kolumny należy pozostawić puste.
Następnie postępujemy w ten sam sposób, co przy tworzeniu pliku Zestawy.CSV. Wybierając odpowiednie opcje, zapisujemy plik jako Produkty.csv.
Z tak przygotowanymi plikami możemy przejść do importowania zestawów do systemu.
Import zestawów
W celu zaimportowania pliku „Zestawy.csv” zaloguj się na swoje konto w panelu SellPander, a następnie z menu nawiagacji wybierz opcję „Zestawy > Zestawy Dynamiczne > Import > Importuj zestawy”.
Następnie kliknij przycisk „Wybierz plik” i podaj ścieżkę do pliku „Zestawy.csv”. Jeżeli korzystałeś z innego narzędzia do utworzenia pliku CSV lub jeżeli wybrałeś inne opcje oddzielania wierszy i kolumn, zaznacz poprawne wartości w listach wyboru. Następnie kliknij przycisk „Importuj”.
Jeżeli, podany przez Ciebie plik ma poprawną strukturę, na ekranie zobaczysz tabelę zawierającą wgrywane dane.
Sprawdź, czy podane informacje są zgodne z tymi, które przygotowałeś. Zaznacz odpowiedni znak w polu „Oddziel wartości przy pomocy”, a następnie, kliknij przycisk „Zapisz”. Jeżeli import przebiegnie bez zakłóceń, wyświetli się odpowiedni komunikat. Zaimportowane dane możesz zobaczyć w zakładce „Zestawy”
Import produktów
W kolejnym kroku zaimportujemy plik Produkty.csv. W tym celu ponownie wybierz zakładkę „Import”, tym razem wybierając formularz „Importuj produkty”
Następnie kliknij przycisk „Wybierz plik” i powtórz procedurę, tym razem dla pliku Produkty.csv. Po kliknięciu przycisku „Importuj”, ponownie zobaczysz tabelę zawierającą wgrywane dane.
Po potwierdzeniu informacji kliknij przycisk „Zapisz”. Ponownie, jeżeli import przebiegnie bez zakłóceń, otrzymasz stosowny komunikat. Zaimportowane produkty możesz zobaczyć w tabeli „Zestawy”, wybierając określoną pozycję.