W tym artykule wyjaśniamy, czym są zestawy dynamiczne, jak je dodawać oraz jak nimi zarządzać. Aby dowiedzieć się więcej na temat zestawów statycznych, kliknij tutaj
Czym są zestawy dynamiczne?
Zestawy dynamiczne w systemie SellPander to odwołania do zewnętrznych pozycji (np. aukcji internetowych), które w rzeczywistości zawierają przynajmniej jeden produkt z parametrem. (Jeżeli nie wiesz, czym są parametry, przeczytaj najpierw ten artykuł).
Przykładowo, aukcja zawierająca koszulę, która występuje w kilku kolorach, może zostać wprowadzona jako zestaw dynamiczny – w tym przypadku zależny od parametru, jakim jest kolor. (pod warunkiem, że wszystkie kolory sprzedawane są na pojedynczej aukcji).
Zastosowanie zestawów dynamicznych może zostać wykorzystane jako znaczący element budowania przewagi konkurencyjnej, ze względu na wynikające korzyści. Za przykład mogą posłużyć np. zmniejszone koszty – nie tylko promocyjne i marketingowe, ale również koszty obsługi.
Przykładowo, przy sprzedaży jednego produktu zawierającego 4 warianty kolorystyczne na jednej aukcji, koszty promocyjne i marketingowe zmniejszają się aż czterokrotnie. Ponadto, dzięki zwiększonemu ruchowi i ilość zakupów w jednym miejscu, omawiana aukcja jest znacznie bardziej przystępna dla algorytmów promujących zasięgi organiczne. (Co oznacza, że pozycjonuje się wyżej na liście niejako „sama z siebie”).
System SellPander pozwala na efektywne zarządzanie produktami dynamicznymi i zestawami produktów dynamicznych na płaszczyznach przetwarzania zamówienia, pakowania, obsługi i wysyłki, a także w przypadku ewentualnych zwrotów i reklamacji. Co ważniejsze, cały proces zaprojektowany jest jako prosty i przystępny, tak aby mogła go obsługiwać nawet osoba niezajmująca się na co dzień kwestiami technicznymi, a dzięki dodatkowym funkcjom (np. wysyłka SMS) ilość działań, które podjęte muszą zostać przez pracownika (np. kontakt w sprawie braku uwag w zamówieniu, ręczne wystawianie paragonów i faktur, kontrola stanów magazynowych czy uczenie się „na pamięć” składów zestawów) zredukowana została do minimum.
W celu połączenia produktu fizycznego na podstawie wybranej konfiguracji, system SellPander stosuje autorski sposób tworzenia identyfikatorów. Dzięki temu, odwołania do produktów tworzone są dynamicznie i na bieżąco, co eliminuje potrzebę żmudnego i ręcznego przypisywania. Każdy identyfikator powstaje według poniższego schematu:
[Prefix/SKU produktu]-[Short wartości 1]-[Short wartości 2]-[Short wartości 3]
W przypadku, gdy produkt zależny jest tylko od jednej wartości (np. od koloru), ostatnie dwa człony identyfikatora są pomijane.
W zrozumieniu działania tego systemu pomoże poniższy przykład.
Przykład:
Do systemu SellPander wprowadzamy „koszula”, który występuje w czterech kolorach – białym, czarnym, zielonym i niebieskim.
Wartości parametru „kolor”, wraz z short’ami prezentują się następująco:
Wartość | Short |
Biały | BIA |
Czarny | CZA |
Zielony | ZIE |
Niebieski | NIE |
Ustalmy, że pole Prefix/SKU produktu „Koszula” nosi nazwę „KOSZULA_001„. Podczas wybierania opcji koloru, system utworzy identyfikatory, w zależności od wybranej wartości, według poniższej tabeli:
Wybrana wartość | Utworzony identyfikator |
Biały | KOSZULA_001-BIA |
Czarny | KOSZULA_001-CZA |
Zielony | KOSZULA_001-ZIE |
Niebieski | KOSZULA_001-NIE |
Odwołania do poniższych identyfikatorów muszą znajdować się w magazynie systemu Baselinker, w zależności od wybranej opcji, w polu „SKU” (zalecane), lub w polu „opis dodatkowy 1″/”opis dodatkowy 2” (niezalecane). W przeciwnym razie system nie odnajdzie produktu i nie doda go do zamówienia.
O tym, w jaki sposób łączymy produkty, możesz przeczytać tutaj
W następnej części tego poradnika, pokażemy w jaki sposób dodać zestaw dynamiczny do panelu.
Dodawanie zestawu dynamicznego do panelu
Przed dodaniem zestawu dynamicznego, upewnij się, że zostały wprowadzone parametry (wraz z przypisanymi wartościami), z których będziesz chciał skorzystać.
Aby dodać nowy zestaw dynamiczny do systemu SellPander, zaloguj się na swoje konto w panelu, a następnie z menu nawigacji wybierz opcję „Zestawy Dynamiczne”.
Następnie uzupełnij pola „Nazwa” oraz „Prefix/SKU”. Pamiętaj, aby zastosować ten sam numer SKU, który znajduje się w systemie BaseLinker i który stosowany jest na zamówieniach, w przeciwnym razie system nie będzie w stanie odnaleźć produktu w bazie.
Po uzupełnieniu omawianych pól kliknij przycisk „Dodaj zestaw”
Zostaniesz przekierowany do formularza konfiguracji zestawu. Upewnij się, że podane przez Ciebie dane są prawidłowe oraz że, pole „Zestaw statyczny (stały)?” jest odznaczone. Następnie z listy wyboru wybierz interesujący Cię parametr i zaznacz wartości, których chcesz użyć dla danego produktu. Jeżeli chcesz dodać więcej parametrów aniżeli jeden, kliknij przycisk „Dodaj kolejny”.
Po wprowadzeniu wszystkich danych kliknij przycisk „Zapisz”, aby powrócić do zakładki „Zestawy”. Jeżeli chcesz od razu przejść do dodawania produktów, kliknij przycisk „Dodaj produkty”.
Nowo dodany zestaw możesz zobaczyć w zakładce „Zestawy”.
Dodawanie produktów
Aby dodać nowe produkty fizyczne do zestawu, przejdź do zakładki „Zestawy”, a następnie wybierz interesującą Cię pozycję i kliknij przycisk „Produkty”
W sekcji „Dodaj zestaw” uzupełnij pola „Nazwa” i „Prefix/SKU”. Następnie kliknij przycisk „Dodaj Produkt”, aby przejść do formularza konfiguracji produktu.
W kolejnym kroku uzupełnij formularz konfiguracji produktu. Upewnij się, że pola „Nazwa” i „Prefix/SKU” zawierają poprawne dane oraz że pole „Produkt statyczny (stały)?” jest odznaczone. Następnie uzupełnij ilość sztuk produktu, która ma zostać dodana do zamówienia, i określ parametry, które mają zostać dopasowane. Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji połączeń manualnych, zaznacz pole „Produkt powiązany manualnie?” (więcej na temat tej funkcji przeczytasz tutaj).
Po uzupełnieniu danych kliknij przycisk „Zapisz”. Jeżeli chcesz dodać kolejny produkt, możesz skorzystać z przycisku „Dodaj kolejny”.
Po kliknięciu przycisku „Zapisz” zostaniesz przekierowany do tabeli produktów wybranego zestawu, gdzie możesz zobaczyć nowo dodane pozycje.
Złożone zestawy dynamiczne
Podany tutaj przykład dotyczył zestawu dynamicznego składającego się tylko z jednego produku, zależnego od jednego parametru. Odwiedź poniższe artykuły, aby znaleźć poradniki dotyczące konfiguracji bardziej złożonych typów zestawów.
Zestawy z wieloma parametrami
Aby dowiedzieć się więcej na temat konfiguracji zestawów z wieloma parametrami, kliknij tutaj
Zestawy z wieloma produktami
Aby dowiedzieć się więcej na temat konfiguracji zestawów zawierających wiele produktów, kliknij tutaj
Zestawy z produktami dynamicznymi i statycznymi
Aby dowiedzieć się w jaki sposób dodać produkty statyczne do zestawu dynamicznego, kliknij tutaj
Edycja zestawów
Poniżej przedstawiamy w jaki sposób zarządzać zestawami dynamicznymi, ich produktami, a także jak zmieniać i edytować obecną konfigurację.
Edycja danych zestawu
Aby edytować dane zestawu, przejdź do zakładki „Zestawy”, wybierz interesującą Cię pozycje, a następnie kliknij przycisk „Edytuj”.
Zostaniesz przeniesiony do formularza edycji zestawu (tego samego, z którego korzystałeś przy tworzeniu zestawu), gdzie możesz zmienić wybrane dane.
Uwaga: Należy pamiętać, że edycja zestawu dynamicznego zawierającego produkt zresetuje powiązania owych produktów. Dzieje się tak dlatego, aby zapobiec sytuacji, gdy produkty przypisane są do parametrów zestawu, które w rzeczywistości zostały usunięte. Pamiętaj, aby po edycji zestawu dynamiczne przypisać na nowo parametry produktów.
Edycja danych produktu
Aby edytować dane produktu, przejdź do zakładki „Zestawy”, wybierz interesującą Cię pozycję, a następnie kliknij przycisk „Produkty”
Zostaniesz przeniesiony do tabeli produktów danego zestawu. Następnie wybierz produkt, którego dane chcesz zmienić, i kliknij przycisk „Edytuj”, aby przejść do formularza edycji.
W formularzu edycji wprowadź stosowne zmiany, a następnie kliknij przycisk „Zapisz”, aby je zatwierdzić.
Usuwanie produktu z zestawu
Aby usunąć produkt z wybranego zestawu, przejdź do zakładki „Zestawy”, wybierz interesującą Cię pozycję, a następnie kliknij przycisk „Produkty”
W wyświetlonej tabeli produktów odnajdź produkt, który chcesz usunąć, a następnie kliknij przycisk „X” znajdujący się w prawej części wiersza
Usuwanie zestawu
Aby usunąć wybrany zestaw, przejdź do zakładki „Zestawy”, wybierz interesującą Cię pozycję, a następnie kliknij przycisk „X” znajdujący się w prawej części wiersza